Çin’den Tayvan hükümetine sert ikaz: Felaketle sonuçlanacak

Posted by

Dairenin Sözcüsü Ma Şiaoguang, yaptığı açıklamada, “Tayvan önderi Tsai Ing-wen ve Demokratik İlerici Parti (DPP) otoritelerini uyarıyoruz; provokatif aksiyonlarla ve dış güçlerle bir olarak ‘bağımsızlık’ arayışına girmek mahvınıza ve Tayvan’ın felakete sürüklenmesine yol açar” diye konuştu.

Açıklama, Pelosi ve heyetinin sabah saatlerinde Tayvan önderi Tsai ile yaptığı görüşmenin akabinde geldi.

Tayvan önderinin Pelosi’ye gurur madalyası armağan ettiği görüşmede “demokrasinin savunulması” bildirisi öne çıkmıştı.

Pelosi, 25 yıl ortadan sonra Tayvan’ı ziyaret eden birinci ABD Temsilciler Meclisi Lideri oldu.

“TAYVAN ÇİN’E BOYUN EĞMEYECEK”

Tayvan’ın Çin’in artan askeri tehditlerine boyun eğmeyeceğini vurgulayan Tsai, “Ülkemizin egemenliğini kararlılıkla koruyacak, birebir vakitte demokrasi ismine çizgisi müdafaayı sürdüreceğiz.” tabirini kullanmıştı.

Öte yandan Komünist Parti yayın organı Küresel Times’ın haberine nazaran, Komünist Parti Merkez Komitesi’nin Tayvan Çalışma Ofisi de Pelosi’nin ziyaretinin akabinde “ayrılıkçı faaliyetleri” nedeniyle merkezi Tayvan’da bulunan iki vakıf ile kimi şirketlere yaptırım uygulanacağını bildirdi.

Pelosi ve beraberindeki 5 kişilik Kongre heyetini taşıyan uçak dün gece Tayvan’a ulaşmıştı. İki haftadır hakkında spekülasyon yapılan, ABD ile Çin ortasında tansiyona sebep olan ziyaret, Pekin’in yansısını çekmişti.

Çin Dışişleri Bakanlığı, Pelosi’nin uçağının Tayvan’a inmesinin çabucak akabinde yaptığı açıklamada, ziyareti kınadığını bildirmiş, Savunma Bakanlığı da Ada etrafında “bir dizi askeri tatbikat” düzenleyeceğini duyurmuştu.

Çin-Tayvan ortasındaki krizin tarihinin özeti grafikte görülüyor.

NİSANDA PLANAN ZİYARET İPTAL EDİLMİŞTİ

82 yaşındaki Pelosi’nin nisanda Tayvan’a yapmayı planladığı ziyaret, Kovid-19’a yakalandığı gerekçesiyle iptal edilmişti.

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, o günlerde Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaretinin “tek Çin” unsurunu tanımladığı “kırmızı çizginin aşılması” manasına geleceği ikazında bulunmuştu.

Pelosi, 25 yıl ortadan sonra Ada’yı ziyaret eden birinci ABD Temsilciler Meclisi Lideri oldu. Daha evvel 1997’de Newt Gingrich, bu misyonu yürütürken Tayvan’ı ziyaret etmişti.

Ziyarette Pelosi’ye, Temsilciler Meclisi Dış Bağlar Komitesi Lideri Gregory Meeks, Gazi İşleri Komitesi Lideri Mark Takano, Yollar ve Araçlar Komitesi Lider Yardımcısı Suzan DelBene, İstihbarat Daimi Özel Komitesi üyesi Raja Krishnamoorthi ve Silahlı Kuvvetler Komitesi ile Dış İlgiler Komitesi üyesi Andy Kim eşlik ediyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.