CHP’li Ömer Fethi Gürer’den Bakan Vahit Kirişci’ye ekmek cevabı: ‘Kilosundan Bakanın haberi yok mu?’

Posted by

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, dünyanın en kıymetli buğday üretim merkezlerinden Ukrayna ve Rusya ortasındaki savaşın başlamasının akabinde Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin yanıtlaması istemiyle soru önergesi vermişti.

Gürer, şu soruları yöneltmişti:

“Ülkemizin de riskleri dikkate alarak gerekli çalışmalar yapılmakta mıdır? Ekmeğin yılsonu fiyatı ile ilgili bir öngörünüz var mıdır? Hububatta sorun yaşanmaması için ekim periyodu öncesi çiftçi için yeni düzenlemeler sağlanması ve borçlarının ötelenip faizlerinin silinip kimi çok fiyat artışı gösteren gübre üzere eserlerde tesirli sübvanselere gidilmesi sağlanacak mıdır?”

“EKMEĞİN MALİYETİ DÜŞÜRÜLDÜ!”

Bakan Kirişci, Gürer’in sorusuna; 18 Ağustos’ta cevap vererek şunları söyledi:

Toprak Mahsulleri Ofisi ekmeğin en değerli maliyet kalemlerinden biri olan unun fiyatlarını belli bir düzeyde tutmak üzere eylül ayından itibaren Un Regülasyon Çalışması başlatmış, fırınlara uygun fiyatla un satış taahhüdü veren un sanayicilerine ekmeklik buğday satışı yapılmıştır.

Un Regülasyon çalışması sayesinde, ekmeğin maliyetinin düşürülmesi sağlanmış, un fiyatları piyasada muhakkak bir aralıkta sabitlenmiş, ülke iktisadına katkı sağlanmıştır. Ayrıyeten TMO tarafından yürütülen Yem Regülasyon çalışması kapsamında, TMO stoklarından uygun fiyatlı satışlar ile hayvancılık bölümümüzün maliyetine katkı sağlanmıştır. TMO stoklarındaki buğdayları piyasaya uygun fiyatla sunmakta, sanayicimizin muhtaçlığı olan buğday ölçüsünün kıymetli bir kısmını karşılamaktadır.

Yanıtında, mazot ve gübre desteklemelerine ait bilgiler de veren Bakan Kirişçi, 2017 yılında başlayan uygulama ile stratejik eserlerde mazot maliyetinin yüzde 50’sinin devlet tarafından karşılandığını, gübrede ise yüzde 18 olan KDV oranının, 2016 yılında yapılan düzenleme ile kaldırıldığını anımsattı.

CHP’li Gürer, Tarım ve Orman Bakanı Kirişci’nin cevabını, yaptığı yazılı açıklama ile kıymetlendirdi.

“VATANDAŞ EKMEĞİNİ KISARAK AÇLIĞINI AZALTMAKTA!”

Geçen yıl 150 lira civarında olan 50 kilogramlık ekmeklik unun bugün 360 liraya kadar çıktığını, maya ve başka girdi artışları sonucu ekmek fiyatlarının ise bir yılda 2-3 kat artığını hatırlatan Gürer, “Durum bu türlü iken ülkenin Tarım ve Orman Bakanı’nın, güya tüm bu aksilikler bu ülkede yaşanmıyormuş üzere ‘ekmeğin maliyetini düşürdük’, ‘un fiyatlarını sabitledik’ üzere açıklama yapabiliyor olması düşündürücüdür.

Ekmek gramajı azalıp fiyatı artırılmıştır. 200 gram ekmeğin kilosu en düşük 10 TL’dir. Farklı vilayetlerde bu fiyat 20 TL dahi aşmış durumdadır. Vatandaş ekmeğini kısarak açlığını azaltmaktadır. 200 gram ekmeğin en düşük fiyatla, kilosunun 15 TL’ye çıktığından Bakanın haberi yok mu?” değerlendirmesini yaptı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.