‘Çayır tırtılı’, Balıkesir’deki ayçiçeği tarlalarını da istila etti

Posted by

Balıkesir’de Akçaova, Börülceağaç, Çakırca, Çavuş, Hamamlı, Kalebayır, Süleymanlı ve Şevketiye Mahallelerindeki 11 bin 500 dekar ayçiçeği ekili alanda çayır tırtılına rastlandı.

Manyas Yağlı Tohumlar Kooperatifi Lideri Sadettin Kalpakçı, bu yıl rekolte beklerken, çayır tırtılının ortaya çıkmasıyla birlikte büyük ziyana uğradıklarını belirtti.

Kalpakçı şu biçimde konuştu:

“İlçemiz genelinde bu yıl geçen yıla nazaran ayçiçeği ekim alanı yüzde 50 artarak 30 bin dekara çıkmıştı. Fakat ortaya çıkan çayır tırtılı bilhassa çiçek açmaya yeni başlayan körpe yapraklı ayçiçeklerine ziyan veriyor. Yaprakları yenen ayçiçeği fotosentez yapamadığı için gelişemiyor ve kurumaya başlıyor. Ekili alanlarında çayır tırtılına rastlayan çiftçiler zirai gayrete başlıyorlar. Tırtılın büyük oranda ziyan verdiği kırsal mahallelerimizde dronla ilaçlama yapılıyor.”

Öte yandan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü takımları kırsal mahallelerdeki ayçiçeği tarlalarına giderek tırtıl denetimi yapıyorlar.

“AKŞAM SAATLERİNDE İLAÇLAMA YAPILSIN”

Takımlar üreticileri uyararak ruhsatlı insektisit ilaçlar kullanmalarını öneriyorlar. Ayçiçek tarlalarındaki tırtıllarla çabanın, arıların etkin olmadığı akşam saatlerinde yapılması konusunda da çiftçiler uyarılıyor.

Bu sayede zirai ilaçlamadan kaynaklı arı ölümlerinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.