BMGK’da veto pürüzü kalkıyor… Suriye’ye yardımlar Türkiye üzerinden gönderilecek

Posted by

BBC Türkçe’de yer alan habere nazaran tasarı, bugün BMGK’da oylanacak; beklendiği üzere kabul edilmesi durumunda Pazartesi günü mühleti dolduğu için durdurulan yardımlar yine iletilmeye başlayacak.

Suriye’nin kuzeybatısında, Türkiye sonundan gönderilen besin ve ilaç üzere temel yardımlar, yerinden edilen yaklaşık 4 milyon Suriyeli için hayati değerde.

Geçen yıl Temmuz ayında bir yıllığına uzatılan programın mühleti 11 Temmuz’da dolmuş; yardımları bir yıl daha uzatmayı öngören tasarı BMGK’nın daimi üyesi Rusya tarafından veto edilmişti.

BMGK onayı olmazsa yardım geçişleri duruyor zira Şam idaresi BM kararı olmadan yapılan yardımları kabul etmiyor.

BMGK süreksiz üyeleri İrlanda ve Norveç’in hazırladığı bir yıllık yardım geçişleri teklifi Rusya tarafından veto edilince, 15 üye ülke diplomatları yeni bir uzlaşma sağlamak için görüşmelere başladı. Görüşmelerin sonucunda yeniden İrlanda ve Norveç, Rusya ve Çin’in yardımları altı ay daha uzatma teklifini temel alan yeni bir tasarı hazırladı.

BM’NIN SURİYE YARDIMLARINDA CILVEGÖZÜ HUDUT KAPISI

Suriye’nin kuzeybatısındaki çok sayıda Suriyeliye ulaşan ve hayati ehemmiyet taşıyan memleketler arası insani yardım materyallerinin gönderildiği tek hudut kapısı Cilvegözü, Rusya’nın engellemesi durumunda 10 Temmuz’da kapanma riskiyle karşı karşıya bulunuyor.

BM, Suriye’ye memleketler arası yardımların yapılmasına imkan tanıyan BMGK kararlarının yetkilendirdiği düzenekle 2014’ten bu yana, bilhassa Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib’de 5 milyona yakın şahsa ulaşıyor.

2020’ye kadar besin, ilaç, tıbbi ve hijyen materyali üzere milletlerarası insani yardımlar, 2’si Türkiye’den olmak üzere 4 hudut kapısından gönderilirken; Rusya’nın vetosu ve itirazları üzerine hudut kapılarının sayısı evvel 2’ye indirilmiş, daha sonra Rusya, yalnızca Cilvegözü Hudut Kapısı’nın açık tutulmasına onay vermişti.

Cilvegözü Hudut Kapısı’ndan her ay 1000’den fazla insani yardım konvoyu Suriye’ye geçiyor fakat bu hudut kapısını açık tutan düzeneğin 10 Temmuz’da mühleti doluyor ve kelam konusu sistemin BMGK tarafından yenilenmesi gerekiyor.

KAYNAK: BBC TÜRKÇE, AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.