Belarus, savaş uçaklarında nükleer silah taşımalarına imkan verecek değişiklikler yaptı

Posted by

Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko, ülkesine ilişkin savaş uçaklarında değişiklikler yapıldığını, SU-24 tipi savaş uçaklarının artık nükleer silah taşıyabileceğini ve Batı’nın bir sorun çıkarması durumunda Minsk’in çabucak karşılık vereceğini söyledi.

Belta haber ajansının haberine nazaran Lukashenko Belarus savaş uçaklarının modernizasyonu konusunda Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile mutabakat yaptığını söyledi.

Rusya’nın sıkı bir müttefiği olan Belarus’un nükleer silahları bulunmuyor. Lukashenko Moskova’dan nükleer silahların Belarus’a sevkiyatının nasıl gerçekleşeceği konusunda bilgi vermedi.

Belta’nın haberinde Lukashenko’nun Belarus ile hudut komşusu ve bir NATO üyesi olan Polonya’nın yaratabileceği tehditler hakkında konuştuğu ve Varşova’daki siyasetçilerin tersine Polonya ordusunun Minsk’in rastgele bir tansiyona nasıl cevap verebileceğini anladığını tabir ettiği belirtildi.

Lukashenko “Onlar (Batı) anlamalılar ki şayet tansiyonu yükseltme yolunu seçerlerse hiçbir helikopter ya da uçak kendilerini kurtaramayacak” dedi.

Belarus ordusuna ilişkin uçakların nükleer silah taşımayacak biçimde geliştirilmesi ile ilgili Lukashenko, “Her şey hazır” tabirini kullandı.

Lukashenko, “Belarus ile bir tansiyon yaratmak nükleer silahlara sahip (Rusya-Belarus) Birlik Devleti’ne karşı tansiyon yaratmak olacağından akla yatkın bir fikir değil. Şayet bir sorun yaratırlarsa… anında cevap verilir” diye belirtti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.