Bakan Karaismailoğlu’ndan Atatürk Havalimanı açıklaması: ‘Hem hastane yapıldı hem de İstanbul Havalimanı’ndaki uçuşları riske ediyordu’

Posted by

Almanya’da düzenlenecek Milletlerarası Ulaşım Fuarı’na katılmak üzere Berlin’e giden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul Havalimanı VIP Salonu’nda gazetecilerin gündeme ait sorularını yanıtladı.

Bakan Karaismailoğlu, Atatürk Havalimanı’nın bütün yansılara karşın pistleri sökülerek imaline başlanılan millet bahçesi ve havalimanı metro çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu. 

“İHTİYACI KARŞILAMAYAN BİR HAVALİMANI”

Atatürk Havalimanı ile ilgili sorulan soru üzerine Bakan Adil Karaismailoğlu, “Ülkemizde son 20 yıldır olan bütün çalışmalarda yalnızca ulaşım dalı için 172 milyar dolarlık yatırım yaptık. Bunun sonucunda vatandaşımızın hayatı kolaylaştı. Hayatına konfor geldi. Bunlar daima güçlü alt yapı sayesinde oldu. Atatürk Havalimanı yılların havalimanı. Büsbütün yerleşim yerinin ortasında kalmış, kapasitesi dolmuş ve gereksinimi karşılamayan bir havalimanı oldu. Tabi ki burada bir değişim ve yeni yatırım yapmak gerekiyordu. Bu eleştiriyi yapanlara Sabiha Gökçen Havalimanı’nı niçin yaptınız, buraya uçak mı inecek diyen şahıslar değil mi?” dedi.

Karaismailoğlu, “İstanbul Havalimanı dünyanın en düzgün havalimanları ortasında yer alıyor. Sabiha Gökçen ise birinci 5 havalimanı ortasında yer alıyor. Bunların hepsi hem Türkiye’ye hem de Dünya’ya hizmet veriyor. Siz kent içinde kalmış, kapasitesini doldurmuş havalimanına alternatif bir havalimanı yaptınız. Bu kadar kaliteli bir havalimanı yaptınız ve de devletin kasasından bir kuruş çıkmadan. 10 milyar Euro’luk bir yatırımla bunu hayata kazandırdınız. Devletin kasasından bundan sonra bir kuruş çıkmayacak. Atatürk Havalimanı’nın kapasitesi dolmuş, her gün binin üzerinde uçak iniyor. O uçakların egzoz emisyonu yerleşim yerlerinde buluyordu. Atatürk Havalimanı kapatıldıktan sonra E-5 yükü yüzde 30 azaldı. Atatürk Havalimanı’nı büsbütün kapatmıyorsunuz. Burada Doğu-Batı açık kalacak ve acil durumlar için kullanılacak” diye tabir etti. 

“O PİST İSTANBUL HAVALİMANI’NDAKİ UÇUŞLARI RİSKE EDİYORDU”

 

 

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.