Bakan Çavuşoğlu, İsrailli mevkidaşı Lapid ile ortak basın toplantısında konuştu

Posted by

Bakan Çavuşoğlu, İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid ile Dışişleri Bakanlığında gerçekleştirdiği görüşmelerin akabinde ortak basın toplantısında konuştu.

Çavuşoğlu, görüşmelerde Türkiye ile İsrail ortasında başlayan olumlu diyaloğu somut adımlarla ilerletme kararlılığının teyit edildiğini belirterek “Kısa vadede karşılıklı üst seviye ziyaretleri devam ettireceğiz. Dışişleri Bakanlıklarımız ortasında ikili siyasi ve bölgesel istişareler kıymet taşıyor. Başka taraftan diplomatik temsil seviyemizin de büyükelçi düzeyine çıkarılması için çalışmaları başlattık.” sözlerini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu, İsrail ile güvenlik konusunda iş birliği içinde olduklarını belirterek şunları kaydetti:

“Ülkemizde İsrail vatandaşlarına yönelik terör tehdidi konusunda Sayın Lapid ile yakın temas halindeydik. Kurumlarımız ortasında istihbarat ve bilgi paylaşımı daima gerçekleşti, Devlet Lideri Sayın Herzog da bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan’la görüştü. Güvenlik kurumlarımız yakın iş birliği içinde çalışmayı sürdürüyorlar, temas halindeler ve şunu söylemek isterim; bu tıp olayların ülkemizde yaşanmasına hiçbir biçimde müsaade veremeyiz, ülkemiz içinde tıp hesaplaşmalara da müsaade vermeyiz, terör taarruzlarına da müsaade vermemiz mümkün değil. Bu hususta gerekli iletiler da verilmiştir.”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki (KKTC) orman yangınlarının söndürülmesi için İsrail’in verdiği takviyeye teşekkür ederek, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki yangının söndürülmesi için İsrail iki uçak gönderme kararı aldı. Teşekkür ediyoruz. Bugün kendileri ‘İhtiyaç var mı?’ diye sordular. Orman Bakanlığımıza ve ilgili arkadaşlarımıza sorup şayet gereksinim varsa kendilerine döneceğiz fakat bu teklifleri için de çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid ile Dışişleri Bakanlığında gerçekleştirdiği görüşmelerin akabinde ortak basın toplantısında konuştu.

İsrail’deki ağır iç siyaset gündemine karşın mevkidaşı Lapid’in bugünkü ziyareti bilhassa gerçekleştirmek istediğini kaydeden Çavuşoğlu, Lapid’in başbakanlık misyonunda de kendisine üstün muvaffakiyetler diledi.

Çavuşoğlu, mevkidaşı Lapid’in başbakanlık periyodunda de iki ülke ortasındaki münasebetlerin gelişmesine değerli katkılar sağlayacağına inandığını söyledi.

“ÖNÜMÜZDEKİ DEVİRDE KARMA EKONOMİK KURUL TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

Görüşmelerde iki ülkenin ekonomik iş birliğinin güçlendirilmesi için atılabilecek adımları ele aldıklarını vurgulayan Çavuşoğlu, “Önümüzdeki periyotta Karma Ekonomik Kurul toplantısını gerçekleştireceğiz. Eylül ayında ya da ekim ayında, İsrail tarafından iki tarih geldi. Arkadaşlarımız gerek İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu, gerekse ticaret bakanlığımız bu tarihler üzerinde çalışıyor. En kısa müddet içinde İsrail’e bu tarihler konusunda geri dönüş sağlayacağız.” diye konuştu.

Çavuşoğlu, bugün ayrıyeten karşılıklı sektörel heyet ziyaretleri, yüksek teknoloji alanında ortak projeler, turizm iş birliği imkanlarının artırılması üzere konuları da değerlendirdiklerini belirterek, İsrail’e taze meyve ihracatı için iki ülkenin tarım bakanlıklarının temaslarını sürdürdüğünü lisana getirdi.

“KKTC’DEKİ YANGININ SÖNDÜRÜLMESİ İÇİN İSRAİL İKİ UÇAK GÖNDERME KARARI ALDI”

Türkiye ve KKTC’deki orman yangınlarının söndürülmesi için İsrail’in verdiği ilgi ve takviyeye teşekkür eden Çavuşoğlu, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki yangının söndürülmesi için İsrail iki uçak gönderme kararı aldı. Teşekkür ediyoruz. Bugün kendileri ‘İhtiyaç var mı?’ diye sordular. Orman Bakanlığımıza ve ilgili arkadaşlarımıza sorup şayet muhtaçlık varsa kendilerine döneceğiz ancak bu teklifleri için de çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Çavuşoğlu, sivil havacılık alanındaki istişarelerin ilgili kurumlar ortasında 4 Temmuz’da yapılacağını belirterek, denizcilik istişarelerini en kısa vakitte tekrar gerçekleştirmek istediklerini söyledi.

Bakan Çavuşoğlu, öte yandan güç alanında diyaloğu sürdürmek ve iş birliği seçeneklerini de devam ettirmek istediklerini vurguladı.

“BARIŞ UMUTLARINA ZİYAN VEREBİLECEK EK ADIMLARDAN KAÇINILMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLÜYORUZ”

Filistin-İsrail sorununun de gündemlerinde olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, bu mevzudaki beklentilerini ve hassasiyetlerini İsrail tarafının güzel bir biçimde bildiğini söyledi.

Çavuşoğlu, “Özellikle iki devletli tahlil ve barış umutlarının ziyan görmemesi için herkesin dikkatli adım atması gerekiyor. Barış umutlarına ziyan verebilecek ek adımlardan kaçınılması gerektiğini söylüyoruz.” dedi.

Bu ziyaretin bilhassa Türkiye-İsrail bağlantılarını daha da geliştireceğine inandığının altını çizen Çavuşoğlu, “Böylesine iç siyasette çalkantılı bir günde Sayın Lapid’in bu ziyareti gerçekleştirmesi, bağlantılarımıza verdikleri değerin bir göstergesidir.” tabirini kullandı.

Çavuşoğlu, gelecek periyotta diyalog ve iş birliğini artırarak devam ettireceklerini söyledi.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.