Akaryakıt ve motorin fiyatları rekor kırarken onlar da rekor kırdı!

Posted by

Küresel bazda artan petrol fiyatları, akaryakıt, motorin ve doğal gaz tüketicilerinin cebini zorluyor.

Küresel güç krizi, dünyada tesirini sürdürürken, petrol ve doğal gaz devleri yıllık karlarını açıkladı. Rekor kar elde ede şirketlere bir reaksiyon de, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’ten geldi.

Guterres, hükümetleri güç krizi sırasında petrol ve gaz şirketlerinin karlarını vergilendirmeye çağırdı.

Petrol ve doğal gaz şirketlerinin ve mali destekçilerinin “korkunç açgözlülüğünü” Guterres hükümetleri, en savunmasız insanları desteklemek için ‘bu çok kârları vergilendirmeye’ çağırdı.

Guterres Çarşamba günü gazetecilere verdiği demeçte, “Petrol ve gaz şirketlerinin, en fakir insanların ve toplulukların sırtındaki bu güç krizinden iklime büyük bir maliyeti olacak biçimde rekor karlar elde etmesi ahlak dışıdır.” dedi.

BENZİN VE MOTORİN UÇARKEN KAR REKORU KIRDILAR

Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük iki petrol şirketi Exxon Taşınabilir Corp. ve Chevron Corp., İngiltere merkezli Shell ve Fransa’nın TotalEnergies’i, son çeyrekte yaklaşık 51 milyar dolar kazandı.

Bu kar, kelam konusu şirketlerin, bir evvelki yıl yararlarının neredeyse iki katı.

Guterres, “Bütün hükümetleri bu çok karları vergilendirmeye ve fonları bu güç vakitlerde en savunmasız insanları desteklemek için kullanmaya çağırıyorum. Ve her yerde insanları fosil yakıt sanayisine ve finansörlerine net bir ileti göndermeye çağırıyorum: bu müthiş açgözlülük en fakir ve en savunmasız insanları cezalandırırken tek ortak konutumuzu de yok ediyor.” dedi.

“TÜM ÜLKELERİ ETKİLEYECEK DALGANIN İŞARETLERİNİ GÖRÜYORUZ”

Politikacılar ve tüketici savunucuları, petrol şirketlerini, karları şişirmek ve tüketicileri sömürmek için global arz kıtlığından yararlandıkları için eleştirdiler. ABD Lideri Joe Biden Haziran ayında Exxon ve oburlarının yakıt fiyatlarının rekor düzeye yükseldiği bir vakitte “Tanrı’dan daha fazla para” kazandıklarını söyledi.

Geçen ay İngiltere, Kuzey Denizi’ndeki petrol ve gaz üreticilerine yüzde 25 oranında beklenmedik bir vergi getirdi. ABD’li milletvekilleri, Kongre’de benzeri bir fikri tartışıyor.

Guterres, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının ve iklim çöküşünün global bir besin , güç ve finans krizini körüklediğini de belirtere şu tabirleri kullandı:

“Borç içinde boğulan, finansmana erişimi olmayan ve COVID-19 pandemisinden kurtulmak için gayret eden birçok gelişmekte olan ülke eşiği geçebilir. Hiçbir ülkeyi boş geçmeyecek bir ekonomik, toplumsal ve politik çalkantı dalgasının ikaz işaretlerini şimdiden görüyoruz.”

KAYNAK: STAR GAZETESİ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.