Ağustos ayı enflasyon beklentisi ne kadar? Enflasyon oranları ne vakit açıklanacak?

Posted by

Enflasyon oranlarının Ağustos ayında TL’deki paha kayıplarının devam eden tesirleriyle aylık yüzde 2 artması yıllık bazda ise 24 yılın yeni doruğu olan yüzde 81.22’ye yükselmesi bekleniyor. Ağustos ayı enflasyonu 5 Eylül’de açıklanacak.

Türk lirasında devam eden bedel kaybı, beraberinde enflasyonun da yükselmesini getirmesi bekleniyor. Alım gücünü günden güne azaltan enflasyon oranı vatandaşlar tarafından telaşla bekleniyor.

ENFLASYON ORANI BEKLENTİSİ NE KADAR?

Reuters’ın 14 iştirakçiyle gerçekleştirdiği ankette Ağustos ayı için yıllık enflasyon kestirimleri %80.5 ila %82.6 ortasında yer alıyor. TÜFE en son Ağustos 1998 periyodunda %81.4 artış kaydetmişti. Reuters’ın bugün tamamladığı ankette yıl sonu kestirimi %70.8 oldu. Yılboyunca yapılan anketlerde 2022 yılsonu varsayımları Rusya-Ukrayna savaşının güç ve tahıl fiyatlarına tesiri ve TL’nin kıymet kaybı sebebiyle sert yükselirken son iki aydır iddia revizyonları sonlu kaldı. TCMB’nin yılsonu enflasyon iddiası ise %60.4 düzeyinde bulunuyor. TCMB iktisadi faaliyette yaşanan ivme kaybının telafisi, istihdam ve sanayi üretimini destekleme maksadı ile siyaset faizini %13 düzeyine çekti. İktisat ikinci çeyrekte hayli güçlü iç talep öncülüğünde %7.6 büyüdü. Ekonomistler büyümenin yılın kalanında yavaşlayarak yılın tamamında %4 olarak gerçekleşmesini bekliyor. Ankette aylık enflasyonun ise %2 düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor; kestirimler %1.6 ila %2.8 bandında yer alıyor. Aylık artışın evvelki aya nazaran yavaşlamasının ana sebebi olarak petroldeki geri çekilmenin akaryakıt fiyatlarına yansıması ve ülkeye para girişinin kur artışını sınırlaması gösteriliyor. TCMB rezervlerinde son haftalarda bir artış gözlemlenirken piyasada bu girişin Rusya kaynaklı olabileceği konuşuluyor. TL Dolar karşısında bu sene başından beri %27’nin üzerinde kıymet kaybetti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Türkiye’nin 2023 Şubat, Mart aylarından itibaren enflasyon meselesini artta bırakacağını açıklarken TCMB’nin raporunda enflasyonun %90 civarlarına çıktıktan sonra yıl sonuna hakikat baz tesiri ile gerilemesi ve birinci çeyrekte de %30 ila %40 aralığına düşmesi bekleniyor. Hükümet düşük faiz ile üretim ve ihracatı destekleyen bir iktisat programı uygulayarak kronik cari açığı fazlaya çevirdikten sonra enflasyon ile çaba etmeyi hedefliyor. Ancak devam eden Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle yükselen güç fiyatlarının yarattığı süreçlerin Türkiye’nin programını tehlikeye sokmasından kaygı ediliyor. Türkiye Emekçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Ankara’da hesaplanan besin enflasyonunun Ağustos’ta bir evvelki aya nazaran %0.73 arttığını; açlık hududunun ise 6,890 TL ile mevcut minimum fiyatın 1,390 TL üzerinde gerçekleştiğini açıkladı.

ENFLASYON ORANI NE VAKİT AÇIKLANACAK?

Ağustos ayı enflasyon oranı 5 Eylül Pazartesi günü saat 10:00’da açıklanacak.

AVRUPA’DA EN AĞIR ENFLASYONU TÜRKİYE YAŞIYOR

Covid-19 salgını ve akabinde Rusya’nın Ukrayna’yla savaşıyla gelen ekonomik kriz nedeniyle tüm Avrupa’da enflasyon rekor kırsa da en ağır bedeli Türk vatandaşları ödüyor. Türkiye’nin resmi enflasyonu, savaştaki Ukrayna’nın enflasyonunu neredeyse 5’e katladı.

EN YAKINI YÜZDE 27

Enflasyonu Türkiye’ye en yakın ülke ise yüzde 27 ile savaşın komşusu Moldova oldu. Avrupa Birliği İstatistik Ofisi’nin bilgilerine nazaran (Eurostat) tarafından yayınlanan datalara nazaran enflasyon, Euro Bölgesi için kayıtların tutulmaya başlandığı 1997’den bu yana görülen en yüksek düzey ulaşırken Türkiye’de de son 24 yılın en yüksek düzeylerini bulan enflasyon, TÜİK’in açıkladığı son datalara nazaran temmuzda yıllık yüzde 79.6, bağımsız araştırma kuruluşu ENAG’a nazaran ise yüzde 176.04 oldu.

Avrupa, enflasyonda yıllarca görmediği oranlarla alarma geçse de pahalılıktan en çok Türkler nasibini aldı. O denli ki; Avrupa ülkelerinin çaba ettiği enflasyon oranları Türkiye’nin hayli altında seyrediyor. İngiltere’de son 40 yılın en yüksek düzeyine ulaşan yıllık enflasyon temmuz ayında yüzde 10.1 olarak ölçülürken, Euro Bölgesi’nde de rekor kıran oran birebir devir yüzde 8.9’u gördü.

Rekor düzeye ulaşan enflasyonla çaba eden Türkler, savaş nedeniyle Avrupa’nın en yüksek enflasyon oranlarından biri olan yüzde 15.9 enflasyona sahip Rusya’yı ve yüzde 16.4’le enflasyona sahip taarruzların odağındaki Ukrayna’yı katlarken, savaşın ağır etkilediği Baltık ülkelerinde dahi enflasyon yüzde 20 düzeylerinde kaldı. Örneğin, Estonya yüzde 22.7, Litvanya yüzde 20.8 ve Letonya yüzde 21 enflasyonla karşı karşıya.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.