Abe suikastı zanlısı: Siyasi maksadım yoktu

Posted by

Eski Japonya Başbakanı Abe Şinzo’nin hayatını kaybetmesine neden olan silahlı saldırıyı gerçekleştirdiği belirtilen Yamagami Tetsuya, Abe’yi, kin duyduğu bir kümeyle bağlı olduğu kanısıyla öldürdüğünü öne sürdü.

Japon devlet medyasında yer alan haberlere nazaran, polisin hareketin çabucak akabinde gözaltına aldığı Yamagami tabirinde, hareketinin Abe’nin siyasi fikirlerine karşı bir kinden kaynaklanmadığını tez etti.

Yamagami, saldırıyı Abe ile kontaklı olduğuna inandığı “belirli bir örgüte” yönelik kini nedeniyle gerçekleştirdiğini savundu.

Kyodo’nun haberinde ayrıyeten, soruşturmayı yürüten müfettişlerin, Yamagami’nin sözlerinden dini bir kümeye gönderme yaptığı izlenimi edindikleri bilgisine yer verildi.

Diğer yandan, kimi Japon haber kaynaklarında, Yamagami’nin polise verdiği tabirde gayesindeki kişinin bir dini kümenin üst seviye ismi olduğunu söylediği de sav edildi.

Saldırıda kullanılan el üretimi silahın 40×20 santimetre ebatında olduğunu açıklayan polis, zanlının Abe’nin programına internetten ulaştığını söylediğini aktardı.

Saldırgan kimdir?

41 yaşındaki Yamagami Tetsuya, saldırıyı gerçekleştirdiği Nara kentinde yaşıyor. 2005 yılına kadar Deniz Öz Savunma Kuvvetleri’nde üç yıl boyunca misyon yaptı. Deniz Öz Savunma Kuvvetleri’nde misyon yaparken silah eğitimi konusunda önemli bir eğitim aldı.

Nasıl bir silahla hücum gerçekleşti?

Polis, Yamagami’nin Şinzo’yu boynundan 10 feet (1 feet 30,48 santimetre) uzaklıktan vurduğunu açıkladı.

Saldırıda kullanılan silahın el üretimi olduğu, siyah bantla ahşap bir tahtaya tutturulmuş iki metal kesimden üretildiği ortaya çıktı. Polisin daha sonra saldırganın meskeninde yaptığı aramada patlayıcı husus ele geçirdiği bildirildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.