ABD’li yetkili açıkladı! Lider Erdoğan’la görüşmek istiyorlar

Posted by

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği konusunda Türkiye’nin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın lisana getirdiği güvenlik kaygılarının çözülebileceğini söyledi.

Sullivan, Biden’ın Güney Kore ve Japonya ziyareti esnasında başkanlık uçağında gazetecilerin sorularını yanıtladı.
 

ABD’NİN TAKVİYESİ TAM

ABD Lideri Joe Biden’ın bugün İsveç ve Finlandiya başkanları ile bir ortaya geldiğine işaret eden Sullivan, ABD’nin kelam konusu iki ülkenin NATO üyelik sürecine takviyesinin tam olduğunu vurguladı.

‘ÇÖZÜLEBİLECEĞİNE İNANIYORUZ’

Sullivan, Türkiye’nin kelam konusu iki ülkenin NATO üyelik sürecine ait duruşu konusunda ise “Türkiye’nin, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine ait Cumhurbaşkanı Erdoğan ve başka yetkililer tarafından lisana getirilen kaygılarının konuşulup çözülebileceğine inanıyoruz.” sözünü kullandı.

‘BAŞKAN ERDOĞAN İLE GÖRÜŞMEK İSTİYORLAR’

Kendisinin dün mevkidaşı İbrahim Kalın ile, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın da Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştüğünü anımsatan Blinken, “Bugün de hem Finlandiya Cumhurbaşkanı hem de İsveç Başbakanı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve takımıyla direkt görüşme niyetinde olduklarını söyledi ve takımlar görüşmeye devam edecek.” tabirini kullandı.

Sullivan, mevzunun tahlili için ABD’nin direkt Cumhurbaşkanı Erdoğan ile konuşma niyetinin olmadığını bu hususun temelinde Türkiye ile Finlandiya ve İsveç ortasında çözülmesi gereken bir husus olduğunu lisana getirdi.
 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.