AB’den Orban’a yolsuzluk cezası: 7,5 milyar euronun kesilmesi talebi

Posted by

Macaristan’da Başbakan Viktor Orban’ın isminin karıştığı yolsuzluk savları ve hukuk ihlalleri tartışmaları bir müddettir Avrupa’nın gündeminde. Geçtiğimiz günlerde Avrupa Komitesi’nin, “Macaristan’ın artık demokratik bir ülke olmadığı” kararının akabinde Avrupa Birliği Komitesi’nde da yaptırım tartışması başladı. Avrupa Birliği Komitesi Bütçe Komiseri Johannes Hahn, bugün yolsuzluk nedeniyle Macaristan’a sağlanan yaklaşık 7,5 milyar euroluk fonun askıya alınmasını önerdi.

Reuters’ın aktardığına nazaran Hahn, düzenlediği basın toplantısında, bu talebinin sebebinin ülkede yaşanan yolsuzluklar, kamu ihalelerinde usulsüzlükler ve hukuksuzluklar olduğunu belirtti.

Konseyin, kelam konusu öneriyi kabul edip etmeyeceğine bir ay içinde karar vermesi gerekiyor.

NE OLMUŞTU?

Macaristan, demokrasi ile hukukun üstünlüğü üzere prensiplerde gerileme olduğu gerekçesiyle bir müddettir AB tarafından eleştiriliyor.

Hukukun Üstünlüğü 2021 raporunda Macaristan, yolsuzlukla çabada yetersiz kalan önlemler konusunda eleştirilmiş, ülkede medyada çoğulculuğun tehlike altında olduğu tabir edilmişti. AB Komitesi, Macaristan’da bilhassa yargı bağımsızlığı üzere demokratik standartların aşındığını belirterek, bu ülkelerin durumu düzeltmemesi halinde “yetkilerini kullanmaktan çekinmeyeceğini” bildirmişti.

Avrupa Parlamentosu, 29 Ekim 2021’de hukukun üstünlüğü prensibini ihlal eden kelam konusu ülkenin ortak bütçeden fon almasını engellemediği gerekçesiyle Avrupa Kurulundan davacı olmuştu.

Avrupa Adalet Divanı Savcısı, 2 Aralık 2021’da yayımladığı yazılı mütalaasında, AB’nin Macaristan’a yapılacak mali yardımların askıya alınması yolunda görüş belirtmiş, Budapeşte buna itiraz etmişti. AB’nin en yüksek mahkemesi 16 Şubat’ta, temyiz edilemeyecek bir kararla bu itirazı reddetmiş, ülkenin Birlik bütçesinden faydalanmasının hukukun üstünlüğüne uymasına bağlanmasının önü açılmıştı.

AB Komitesi da 27 Nisan’da AB fonlarının berbata kullanılmasına ait uzun müddettir devam eden telaşlar nedeniyle Macaristan’a karşı bütçeden hisse verilmesini kurala bağlayan prosedürü başlattığını duyurmuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.