ABD’den Türkiye’deki vize süreç kapasitesini artırma kararı

Posted by

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, Vaşington’un vize sıkıntısının tırmanmasını istemediğini belirterek, ABD’nin Ankara’daki yeni büyükelçilik yerleşkesinde vize randevularına devam edeceğini ve vize süreç kapasitesini artıracağını söyledi.

Reuters’a konuşan bir bakanlık yetkilisi, “Bunun ikili münasebetlerimizde bir rahatsızlık yaratmasını dilek etmiyoruz. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun bu mevzunun Türkiye için bir hayal kırıklığı olduğu tarafındaki korkularını anlıyoruz” dedi.

“DÜZELMEZSE KARŞI ÖNLEMLER ALACAĞIZ”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün (23 Ağustos) ABD ve Avrupa vize randevularının geç verilmesi konusunda, “Kasıt görüyoruz. Bu ülkelerin büyükelçilerine gerekli ikazlar yapılacak. Düzelmezse karşı önlemler alacağız” demişti.

Yetkili, Çavuşoğlu’nun suçlamalarına direkt karşılık vermedi. Başvurulardaki gecikmelerin koronavirüs ile ilgili işçi eksikliğinden kaynaklandığı istikametindeki tavrını sürdürerek, Vaşington’un hem Türkiye’de hem de dünya genelinde bu mevzuyu acilen ele aldığını söyledi:

“Başvuru sahipleri aktüel vize bekleme müddetlerini görmek için web sitemizi takip etmelidir; vize kapasitesi eklendikçe site nizamlı olarak güncellenmektedir. Mevcut randevuları olanlar, daha erken bir randevu mevcutsa, randevularını tekrar planlayabilirler…”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.