ABD’deki yüksek enflasyon altına olan talebi düşürdü

Posted by

ABD’de enflasyonunun beklentilerin üzerinde artarak 41 yılın en yüksek düzeyine çıkması, altına olan talebi düşürdü.

Beklentilerin üstünde gerçekleşen enflasyon verisi, FED’in faiz artışlarına devam edeceğine işaret etti.

9 ayın en düşük seviyesinde

Buna bağlı olarak enflasyon kaygısı altın talebini düşürdü. Altının ons fiyatı 1.722 dolar düzeyine gerileyerek son 9 ayın en düşük düzeyini gördü.

İç piyasada altın fiyatları geriledi

İç piyasada ise gram altın 963 lira düzeyine düşerken, çeyrek altın 1.592 liraya, yarım altın 3 bin 181 liraya, tam altın 6 bin 371 liraya ve Cumhuriyet altını 6 bin 488 liraya geriledi.

Dolar endeksi 20 yılın tepesine yükseldi

FED’in faiz artışına gitmesi ve yatırımcılar tarafından doların inançlı liman olarak görülmesi, global piyasalarda güçlenmesine dayanak oluyor. ABD dolarının euro, Japon yeni, İngiliz sterlini, Kanada doları, İsveç kronu ve İsviçre frangı olmak üzere 6 para ünitesine karşı bedelini ölçen dolar endeksi 108,55 düzeyine kadar yükselerek 20 yılın tepesine tırmandı.

Euro ve dolar eşitlendi

Euro/dolar paritesi haftanın ikinci günündeki süreçlerde 1,0000 düzeyine kadar gerileyerek, geçtiğimiz 20 yılın en düşük düzeyini gördü. Buna nazaran 1 dolar ile 1 euro eşitlenmiş oldu. Bu durum daha evvel Aralık 2002 tarihinde gerçekleşmişti. Euro/dolar paritesi haftanın son süreç gününde 1,0006 düzeyinde seyrediyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.