AB Kurulu’ndan Macaristan’a ‘basın özgürlüğü ihlali’ davası

Posted by

Avrupa Birliği (AB) Kurulu, Macaristan’a basın özgürlüğü ihlali ve cinsel ayrımcılık gerekçesiyle AB Adalet Divanında dava açtı.

AB Kurulu’ndan yapılan yazılı açıklamada, Macaristan’ın bağımsız medya kuruluşu Klubradio’nun radyo lisansını yenilememesinin, “orantısız ve şeffaf olmayan şartlar uygulayarak AB maddelerini ihlal ettiği” gerekçesiyle mahkemeye taşındığı tabir edildi. Açıklamada 2 Aralık 2021’de Macaristan’a gerekçeli bir görüşün gönderildiği lakin bu ülkenin Kurul tarafından lisana getirilen kaygıları gidermediği bildirildi.

Açıklamada, “Komisyon Macaristan’ı insanlara cinsel yönelimleri ve cinsiyet kimlikleri temelinde ayrımcılık yapan yasası nedeniyle AB Adalet Divanı’na sevk etmeye karar verdi. Kurul, yasanın iç pazar kurallarını, bireylerin temel haklarını ve AB bedellerini ihlal ettiğini düşünmektedir” denildi.

Söz konusu müracaatın Kurul tarafından 15 Temmuz 2021’de Macaristan aleyhine resmi bir tebligat mektubu ile başlatılan ihlal prosedürünün bir sonraki adımı olduğu belirtilirdi. Macar makamlarının Kurulun kaygılarına gereğince karşılık vermediği ve uyumsuzluğun giderilmesine yönelik rastgele bir taahhütte bulunmadığı tabir edildi. (AA)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.